solarium

Solarium – czy warto?

Pięknie opalona skóra jest marzeniem każdej kobiety. Złotobrązowa, ciepła opalenizna odmładza i dodaje urody. Kiedy aura na dworze jest sprzyjająca, opalanie nie stanowi najmniejszego problemu. Zimową porą kobietom, które pragną się opalić, pozostaje wyjazd w ciepłe kraje lub skorzystanie z usług solarium.

Zalety korzystania z solarium

Solaria powstały z założenia jako urządzenia, które miały uzupełniać zimowe niedobory witaminy D i być lekarstwem dla osób zmagających się z krzywicą. Pierwsze z nich pojawiły się na świecie ponad pięćdziesiąt lat temu. Z urządzeń leczniczych stały się sposobem na uzyskanie mocnej opalenizny nawet w środku zimy. I to jest główną zaletą solariów – niezależnie od pory roku dają możliwość szybkiej poprawy kolorytu cery. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku okazji, w których kobiety chcą wyglądać wyjątkowo. Lekka opalenizna świetnie wszak pasuje do sylwestrowej sukienki czy sukni ślubnej. Niewielkie dawki sztucznego promieniowania mogą także wykazywać działanie antydepresyjne, poprawiając nastrój, kiedy za oknem panuje podła pogoda.

Wady korzystania z solariów

Opalanie w solarium niesie za sobą także wiele zagrożeń – warto pamiętać, że najgroźniejszy jest brak umiaru. Nierozsądne opalanie w dużych ilościach bardzo pogarsza stan i kondycję skóry, sprawiając, że włókna kolagenowe wiotczeją. Częsta ekspozycja skóry na sztuczne promieniowanie może być także przyczyną nowotworów skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka. Opalanie w solarium w nadmiarze powoduje również niemożliwe do usunięcia przebarwienia skóry.

Solaria powstawały 50 lat temu. Nie sądzono wtedy, że emitowane przez nie promieniowanie UVA jest w nadmiarze bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. Obecnie wiedza na ten temat jest znacznie obszerniejsza i wiadomo już, jak wielkie szkody może poczynić nadmierne opalanie.

Czy korzystać z solarium? Cóż, o tym każdy musi zdecydować na własną rękę. Można jednak przyjąć, że wizyta w nim raz na jakiś czas na pewno nie będzie szczególnie szkodliwa. Unikać należy jedynie częstych i regularnych wizyt, bowiem ich skutki mogą być nieprzyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.