nasiona chia

Nasiona chia, czy zdrowe?

Nasiona chia już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż nasiona te (produkowane przez szałwię hiszpańską) są uważane za jedne z najzdrowszych produktów żywnościowych. Zostały odkryte przez Azteków, którzy upatrywali w nich cudownych właściwości leczniczych.

 

Właściwości nasion chia

Nasiona chia są bogatym źródłem niezwykle cennych składników odżywczych, które w sposób dobroczynny wpływają na cały ludzki organizm. W ich składzie znajdują się między innymi: kwasy omega-3 oraz omega-6 (w najbardziej optymalnej proporcji 30% i 40%), trójglicerydy, magnez, wapń, żelazo, selen, błonnik, fosfor, cynk, witaminy E, B1 i B3, białko, flawonoidy, kwas kawowy i chlorogenowy oraz przeciwutleniacze. Dzięki tak bogatemu składowi nasiona chia odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu:

– podnoszą poziom energii,

– poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego,

– dobrze wpływają na koncentrację,

– poprawiają nastrój,

– dają uczucie sytości,

– poprawiają przemianę materii,

– oczyszczają organizm z toksyn,

– poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci,

– spowalniają wchłanianie cukru we krwi,

– wspierają prawidłowe działanie układu pokarmowego i kostnego,

– pomagają zmniejszyć ilość tak zwanego złego cholesterolu.

 

I chociaż nasiona chia są dosyć kaloryczne (100 g produktu zawiera około 480 kalorii), to warto włączyć je do codziennej diety.

Zastosowanie nasion chia

Nasiona chia znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Charakteryzują się łagodnym orzechowym smakiem, który w większości przypadków nie ma wpływu na smak spożywanych produktów. Można je stosować jako samodzielną przekąskę lub dodatek do potraw i napojów. Najlepiej sprawdzają się w sałatkach, zupach, owsiankach, jogurtach i musli. Nasiona chia można przygotowywać na dwa sposoby – mielić lub namaczać (po namoczeniu zwiększają swoją objętość i przybierają postać żelu).
Nasiona chia to przebogate źródło cennych składników odżywczych, które wkomponowane w codzienną dietę mogą przynieść wiele dobrego. Dlatego warto sięgnąć po ten skarb Azteków i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz promiennym wyglądem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.