sposoby czyszczenia srebra

Sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra

Srebro jest naprawdę piękne, a wykonana z niego biżuteria niezwykle efektowna. Jednak niestety, dość często wymaga oczyszczania. Dotyczy to zwłaszcza tych przedmiotów, które nie są używane zbyt często. Istnieją gotowe preparaty do czyszczenia zabrudzonej srebrnej biżuterii, jednak równie dokładnie można wyczyścić ją za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów.

Zapobieganie zabrudzeniom

Do wykonywania prac domowych związanych z używaniem chemicznych substancji najlepiej jest zdjąć biżuterię. W ten sposób chroni się ją przed kontaktem z substancjami, które mogą zniszczyć ją i zmniejszyć jej blask. Dotyczy to zwłaszcza pierścionków i obrączek. Jeśli jednak nalot powstał – a powstaje nawet od kontaktu z tlenkiem siarki w powietrzu – można stosunkowo łatwo je wyczyścić.

Pasta do zębów

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest delikatne szorowanie przedmiotów szczoteczką z pastą do zębów. Biżuteria srebrna dość łatwo poddaje się takiemu czyszczeniu, jednak nie jest ono idealne – można w ten sposób zarysować jej powierzchnię.

Soda i ocet

Kolejnym dobrym, domowym sposobem jest stosowanie roztworu bardzo uniwersalnej w gospodarstwie domowym sody oczyszczonej i octu. Do litra wody należy wsypać łyżkę sody i wlać łyżkę octu, a następnie wymoczyć biżuterię przez kwadrans i przemyć wodą.

Roztwór soli

tak samo jak sody i octu używa się soli kuchennej. Proporcje to pięć łyżek soli na litr wody. Przed włożeniem biżuterii do roztworu trzeba umyć ją wodą z mydłem. Jeśli nalotu jest dużo, trzeba zostawić srebro w cieczy nawet na kilka godzin. Sól za sprawą reakcji chemicznej usunie osad, który potem uda się zdjąć wodą z mydłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.