Witamina D występuje w wielu formach, ale na organizm człowieka najlepiej działa witamina D3. Jej synteza w skórze zachodzi w sposób naturalny pod wpływem promieniowania słonecznego. Przy umiarkowanym wystawieniu na słońce tworzy się dziennie od 1500 do 4000 j.m. witaminy D3. Codziennie powinno się co najmniej przez pół godziny wystawiać odsłonięte w minimum 50% ciało. Sama twarz i ręce to za mało. Poza tym trzeba zrezygnować ze stosowania kremów z mocnym filtrem.
Jak dostarczyć witaminę D do organizmy?
Obecnie niestety zjawiskiem powszechnym jest niedobór witaminy D. Wynika to z faktu, że większość czasu spędza się w pomieszczeniach. Poza tym klimat panujący w Polsce nie sprzyja syntetyzowaniu witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym. Wówczas promienie słoneczne padają na skórę pod zbyt małym kątem. Witamina D3 jest jednak zawarta także w niektórych produktach. Niestety spożywa się je najczęściej w zbyt małych ilościach. Zresztą wraz z wiekiem spada też zdolność organizmu do wytwarzania witaminy D3 pod wpływem słońca.
Dlaczego witamina D jest tak ważna?
Okazuje się, że witamina D ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. U dzieci przeciwdziała rozwojowi krzywicy, a w przypadku osób dorosłych nie niezbędna do zachowania prawidłowej gospodarki wapniowej i fosforowej. Ostatnie badania wykazują też, że spełnia ona również wiele innych ważnych funkcji. WitaminaD3 jest potrzebna do regulowania wielu procesów w narządach i tkankach. To ona zapewnia prawidłowe działanie układu immunologicznego.
Witamina D a psychika człowieka
Coraz więcej mówi się także o związku niedoboru witaminy D z depresją czy nerwicą lękową. W Skandynawii, gdzie dni są krótkie, a zimy długie, depresja jest częstą przypadłością. Dlatego zaleca się tamtejszym pacjentom zażywanie sporych dawek dobrze przyswajalnej witaminy D. Poza tym warto wiedzieć, ze niedobory witaminy D wpływają też na choroby reumatyczne czy nowotwory. Witamina ta jest również niezbędna płodowi do prawidłowego rozwijania się.