Dlaczego mamy napady głodu?
Okres ciąży to szczególny czas w życiu kobiety. Zmiany zachodzące w jej wnętrzu wpływają zarówno na psychikę, jak i jej ciało. Jedne tracą wagę i mają wstręt do jedzenia, inne wręcz przeciwnie, odczuwają nieustanne napady głodu w ciąży. Dlaczego je mamy i czy trzeba się martwić? Czy w ciąży powinno się jeść więcej?
W ciąży jedz z głową
Jako przyszła mama nieraz z pewnością zastanawiasz się, co powinnaś jeść, jak jeść i ile jeść w ciąży, by nie zaszkodzić sobie oraz rozwijającemu się w twoim brzuchu maleństwu. Szczególnie w momentach tzw. wilczego głodu. Bardzo ważne jest, by w tym okresie nie jeść za dwoje. Rozwijające się dziecko powinno przede wszystkim otrzymywać różnorodne składniki odżywcze. Dlatego warto skupić się na tym, co się je i jak często. Im bardziej regularne odżywianie, tym organizm rzadziej miewa napady głodu. Jedzenie za dwoje ma swoje przykre konsekwencje w szybkim przybieraniu na wadze. A to z kolei bywa niebezpieczne podczas porodu i trudne do zniwelowania tuż po nim.
Napady głodu w ciąży
Ważna kwestia do rozważenia to zmiany jakie zachodzą w ciele mamy a napady głodu. Wilczy apetyt potrafi narastać na sile w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy maleństwo intensywniej się rozwija i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta. Wtedy szczególnie należy dbać o jakość dostarczanych organizmowi pokarmów.
Zachcianki ciążowe – czy można im ulegać?
Bardzo wiele kobiet ciężarnych ma tzw. zachcianki ciążowe. I jest to normalne, pod warunkiem, że nie powoduje złego odżywiania.
Jeżeli masz ochotę na rzodkiewkę, słynnego kiszonego ogórka, a nawet lody, to ich spożywanie nie rodzi większych sprzeciwów. Jeżeli natomiast leżąc wieczorem w łóżku pragniesz opychać się kalorycznymi fast foodami, to tu już powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Po pierwsze, lepiej podzielić sobie jedzenie na pięć posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia, niż jeść o różnych porach. Organizm ma wtedy problem z rozłożeniem swojego zapotrzebowania na składniki odżywcze i czasami alarmuje nas właśnie w postaci napadu głodu. Nie sięgajmy wtedy po „cokolwiek”, co mamy pod ręką. Postaraj się mieć zawsze przy sobie zdrową przekąskę typu świeży owoc a nawet batonik musli. Wtedy nawet podjadanie między posiłkami nie spowoduje przykrych konsekwencji w postaci różnorodnych bóli brzucha.
Czy dziecko w brzuchu mamy też bywa głodne?
Gdy kobieta w ciąży odczuwa nieustanną chęć do jedzenia, często zastanawia się, czy płód wyczuwa głód mamy. Oczywiście rozwój maleństwa jest ściśle powiązany z odczuwaniem przez ciężarną zwiększonego łaknienia. Warto jednak wiedzieć, że twoje dziecko nie głoduje, nawet jeśli Ty nie masz apetytu i jesz mniej. Płód pobiera składniki z organizmu matki. W przypadku kobiet, które dostarczają ich za mało, lekarz może zadecydować o odpowiedniej suplementacji.
Mimo iż napady głodu mogą powodować niepokój ciężarnej, zamiast martwić się na zapas, warto dowiedzieć się, z czym się wiążą. Spokój przyszłej mamy i dbałość o siebie pozytywnie wpływają na rozwój maluszka.
Przeczytaj też Co spakować do szpitala? Przygotowania do porodu