Jeżeli stoisz właśnie przed zadaniem organizacji przyjęcia takiego jak wesele, narodziny dziecka czy 50-te urodziny, jednym z problemów, które pewnie zaprzątają Ci głowę są zaproszenia. Warto poznać kilka zasad, którymi rządzi się wysyłanie zaproszeń bez względu na okazję, której one dotyczą.
Zaproszenie w formie papierowe — klasyka, która nie wychodzi z mody
Kartki okolicznościowe w formie zaproszeń są najlepszym i niezawodnym sposobem na zaproszenie gości. Przy doborze odpowiedniej kartki należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić i nie wybrać modelu zbyt „strojnego” – warto postawić na klasykę. Zaproszenie powinno być czytelne i przejrzyste oraz posiadać informacje takie jak:
– dane gospodarza/miejsca imprezy (mile widziane wskazówki dotyczące dojazdu)
– data i godzina
– okoliczność (z jakiego powodu organizujemy przyjęcie)
Dodatkowo warto zawrzeć informacje odnośnie wymaganego stroju lub godziny zakończenia przyjęcia (jeżeli to impreza dla dzieci — rodzice muszą wiedzieć, kiedy odebrać swoje pociechy) oraz prośbę o potwierdzenie przybycia.
Zaproszenia powinny być dostarczone do wszystkich zaproszonych mniej więcej w tym samym czasie, tak aby nikt nie poczuł się mniej ważny.
Dane adresatów zaproszenia — ważna sprawa
Na zaproszeniach pisze się nazwiska wszystkich zaproszonych gości, jeżeli zapraszamy parę w związku nieformalnym, wpisujemy nazwiska obu osób, wyjątkiem jest tutaj młodzież (w przypadku nastolatków zaproszenie może zawierać sformułowanie „z osobą towarzyszącą”).
Alternatywne „zaproszenia”
Zaproszenia można również wysłać drogą mailową, jednak nie jest to polecane rozwiązanie (powinno być stosowane jedynie w przypadku mało oficjalnych wydarzeń).
Najbardziej eleganckim sposobem zapraszanie gości są dalej zaproszenia wysyłane w formie kartek okoliczonościowych – warto zainwestować w tradycyjne rozwiązania, które nigdy nie wychodzą z mody!