Latem chcielibyśmy pochwalić się pięknie opaloną skórą, dlatego chętnie wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. Niestety może się to wiązać z różnymi zagrożenia dla naszego zdrowia. Promienie UV zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry oraz czerniaka złośliwego.
Jak opalać się bezpiecznie?
By móc bez obawy wystawiać się na działanie słońca i cieszyć się brązowym kolorem skóry, warto poznać sposoby na bezpieczne opalanie. Podstawową zasadą jest używanie kremów do opalania z faktorem dobranym odpowiednio do naszego typu skóry. Jeżeli mamy bardzo jasną cerę podatną na oparzenia słoneczne najlepiej zdecydować się na preparat o jak największym SPF, jeżeli mamy ciemną karnację możemy zdecydować się na dużo niższy faktor, np. 4 albo 6. Zbyt długie przebywanie na słońcu może wywołać także udar słoneczny albo spowodować oparzenia.
Pamiętajmy jednak, że olejek do opalania nie ochroni nas całkowicie przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Podczas pobytu na plaży może się on z łatwością zetrzeć z naszej skóry np. podczas pływania albo nawet leżenia na ręczniku. Dlatego warto co jakiś czas smarować się nim na nowo. Jeżeli zależy nam na tym, by nasz krem był jak najbardziej skuteczny powinniśmy nakładać go na ok. pół godziny przed tym jak wyjdziemy na słońce. Zazwyczaj nakładamy go w zbyt małych ilościach, większa warstwa kremu do opalania będzie stanowiła w tym wypadku lepszą ochronę, dlatego nie żałujmy go na naszą skórę, w końcu od tego zależy nasze zdrowie.
Wybierając się na plażę nie zapominajmy też o przestrzeganiu kilku zasad. Nie powinniśmy przez cały czas przebywać na słońcu, bo może nam to zaszkodzić, przynajmniej co jakiś czas chowajmy się do cienia. Dobrze jest także zabrać ze sobą jakieś nakrycie na głowę, dzięki temu nie będziemy narażeni na porażenie słoneczne, zwane inaczej udarem słonecznym. Objawia się ono bólem i zawrotami głowy, a także nudnościami, a nawet omdleniem.