biżuteria dla alergika

Biżuteria dla alergików – jak wybierać dodatki?

Większość osób nie ma żadnych problemów z noszeniem biżuterii, jednak inaczej wygląda sytuacja w przypadku alergików, którzy muszą bacznie przyglądać się temu, co kupują. Niestety niektóre materiały, z których wykonana jest biżuteria, wywołują różnego rodzaju reakcje alergiczne, dlatego też noszenie niektórych rodzajów biżuterii jest niewskazane. Co jednak może uczulać i czego należy unikać? Czy istnieją jakieś alternatywy do wyboru?

Co może uczulać?

W większości przypadków reakcje alergiczne wywołuje nikiel, który jest bardzo silnym alergenem i niestety jest on dodawany do innych metali, z których produkuje się biżuterię. Z tego też względu podczas zakupu biżuterii warto wybierać tę o jak najwyższej próbie, ponieważ zawiera ona niewielkie ilości uczulających dodatków. Wśród pozostałych alergenów można również wymienić srebro oraz pallad (rzadziej złoto), który jest tańszy od platyny, dlatego też znalazł bardzo szerokie zastosowanie. Czy można jakoś sprawdzić, z czego wykonana jest biżuteria? Najlepiej zapytać o to sprzedawcę, który najlepiej powinien o tym wiedzieć, ponieważ na opakowaniach biżuterii nie znajdują się niestety takie informacje.

Jaką biżuterię można wybrać?

Dla alergików najlepsza jest biżuteria ręcznie robiona taka jak, np. drewniane pierścionki, bransoletki z rzemyków, czy też kolie produkowane z kolorowych tkanin. Biżuteria ekologiczna jest obecnie bardzo modna, jednak najważniejsze w niej jest to, iż nie wywołuje ona alergii. Bardzo dużą popularnością cieszy się również biżuteria wytwarzana z lnu lub skóry, czyli z materiałów całkowicie naturalnych, których nie należy się obawiać, ponieważ podobnie jak biżuteria ręcznie robiona z drewna nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla alergików.

Jak wybrać odpowiednie obrączki?

Obrączki najczęściej produkowane są z żółtego lub białego złota, które również może uczulać. Z tego też względu lepiej zdecydować się na platynę, która jest droższa od złota, jednak nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych reakcji skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.