damska moda indyjska

Tradycyjne stroje indyjskie – urzekająco piękne

Tradycyjne indyjskie stroje stanowią powiew egzotyki. Kobiece ubiory to świat bajecznych kolorów i zdobień, zwiewny i pełen czaru. Choć moda indyjska jest zróżnicowana w zależności od regionu i społeczności, jej podstawą jest kilka tradycyjnych ubiorów, chętnie noszonych szczególnie podczas uroczystości.

Damska moda indyjska

Myśląc o indyjskim kobiecym stroju na myśl nieodzownie przychodzi  sari. Jest to pas materiału o szerokości 1 m i długości 5–6 m, drapowany na kilkanaście możliwych sposobów, np. zawijany wokół talii z końcem przerzucanym przez ramię.

Sari ubiera się na choli, czyli krótką dopasowaną bluzeczkę z krótkimi rękawami. Bluzeczka może odsłaniać brzuch lub być pozbawiona rękawków, jednak oficjalne funkcje i okazje wymagają zakrywania talii i ramion. Pod sari ubierana jest także gagra, czyli długa spódnica, traktowana raczej jako halka.

Innym kobiecym strojem jest salwar kamiz, czyli luźne, zwężające się ku dołowi spodnie oraz długa tunika z rozcięciami po bokach. Do salwar kamiz bardzo zbliżony jest churidar – w tym stroju do tuniki  ubiera się  dopasowane, ale nie opięte spodnie. Całości dopełnia dupatta, a więc długi i szeroki szal, którym zakrywa się ramiona, piersi, a czasami także głowę. Churidar jest strojem głównie niezamężnych, młodych kobiet.

Moda indyjska dla mężczyzn

Moda indyjska to także stroje męskie. Klasycznym ubiorem jest dhoti, czyli upięty w pasie 4–5 m kawałek tkaniny w jasnym kolorze. Do tradycyjnych ubiorów należy także kurta, luźna koszula, czasami sięgająca do kolan, zakładana do pajama – luźnych spodni lub churidar – spodni zwężających się w łydkach. Na oficjalne okazje mężczyźni narzucają sherwani, czyli długi płaszcz.

Na południu coś innego

W południowych Indiach popularnym strojem jest mundu, noszone tak przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest to rodzaj białego sarongu, upiętego z kawałka materiału zdobionego barwnym paskiem. Oprócz codziennej, istnieje także wersja odświętna przypominająca sari, jednak złożona z dwóch kawałków materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.