Pyszną i aromatyczną kawę można dostać jedynie w kawiarni? Oczywiście, że nie. Możesz cieszyć się równie smaczną kawą w swoim ulubionym fotelu, w zaciszu swojego domu. Tajemnica tkwi w jej parzeniu. Parzenie kawy to proces, który może dodać jej smaku, ale również niepoprawnie wykonany sprawić, że kawa nie będzie nadawała się do picia. Jak poprawnie parzyć kawę w domu? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Sposoby domowego parzenia kawy
Oprócz tradycyjnego parzenia kawy, czyli zalewania zmielonych ziaren gorącą wodą są różne akcesoria i urządzenia, które możemy wykorzystywać do parzenia kawy w domu. Najpopularniejsze są ekspresy do kawy. Ekspresy przelewowe to tradycyjna propozycja do wykorzystania w domu. Parzenie jest bardzo proste, a efekty zadowalające, jeżeli wybierzemy odpowiedni dla nas smak kawy. Bardziej nowoczesnym urządzeniem jest ekspres ciśnieniowy. Różni się on ceną, ale również jakością kawy oraz możliwościami. Wiele ekspresów oferuje różne rodzaje kaw, które są niemal identyczne jak te w kawiarniach.
Są również zwolennicy kawy po turecku, jednak proces parzenia jest dość długi, więc nie każdy i nie zawsze ma możliwość, aby parzyć kawę w taki sposób. Potrzebny jest też specjalny zestaw i umiejętności. Mniej skomplikowana i ciesząca się popularnością jest kawa parzona w kawiarce. To podobny mechanizm do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym, więc smak kawy jest naprawdę zadowalający, nawet dla wymagających smakoszy.
Wskazówki parzenia tradycyjnej „zalewajki”
Tak zwana „zalewajka” to najczęściej wykonywany sposób parzenia kawy w domach. Nie oznacza to, że można robić to byle jak. Jeżeli chcesz cieszyć się optymalnym smakiem i aromatem kawy, pamiętaj o tym, aby nie zalewać jej wrzątkiem. Odczekaj chwilę po zagotowaniu, aby temperatura spadła. Najlepszą jest 90°C. Pozwól kawie się zaparzyć i wydobyć to, co w niej najlepsze, ale pij kawę gorącą. Tylko taka kawa, która wciąż paruje, rozpieszczając nas aromatem, smakuje najlepiej.