Pranie niektórych tkanin wymaga szczególnej ostrożności, aby nie uległy one uszkodzeniu. Jednym z takich materiałów jest wełna. Jej pranie wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad.
Przez to, że wełna nie przyjmuje łatwo nowych zapachów, nie ma konieczności, aby prać ją zbyt często. Szczególnym powodem pranie niech, więc będzie poplamienie. Inną sprawą jest to, że należy dość często wietrzyć ten materiał. Wystarczy położyć go poziomo na powietrzu na kilka minut. Po tym czasie włókna nabiorą nowego życia.
Zaleca się, aby nie prać osobiście płaszczy wykonanych z wełny, czy też kurtek. Tę czynność najlepiej pozostawić specjalistom, którzy nie uszkodzą materiału. Pozostałe ubrania można wyprać samodzielnie.
Choć ta czynność nie należy do najłatwiejszych, gdyż trzeba zwracać uwagę na wiele spraw. Przede wszystkim pranie wełny warto rozpocząć od przeczytania etykiety, gdyż to na niej producent pozostawia podstawowe informacje. Następnie trzeba nabyć odpowiedni środek do prania tej określonej tkaniny.
Często stosowane jest tańsze rozwiązanie, czyli skorzystanie z szamponu dla dzieci, który jest delikatny i też może poradzić sobie z wełną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby ten środek był rozpuszczony wcześniej w wodzie, w przeciwnym razie może dojść do sfilcowania tej tkaniny.
Wełnę można prać ręcznie lub w pralce. W pierwszym przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym i najlepiej wywrócić ubranie na lewą stronę. Trzeba pamiętać, aby przed praniem nie zamaczać wełny w wodzie. Przy ręcznym praniu temperatura wody nie może być wyższa niż 30°C.
Materiał trzeba lekko uciskać, jednak unikać tarcia. Piorąc w pralce można tylko wtedy, kiedy posiada się specjalny program, który jest do tego przystosowany. Należy kategorycznie zrezygnować z wirowania, czy wstępnego prania.
Stosując te zasady, wełna pozostanie w doskonałym stanie jeszcze przez długi czas.