męski płaszcz zimowy

Płaszcze zimowe dla mężczyzn – rodzaje

Jesienią i zimą, kiedy na dworze robi się coraz chłodniej, najlepiej sięgnąć po płaszcze zimowe. To wierzchni typ odzieży, który również dobiera się do stylizacji w zależności od okazji. Nie każdy płaszcz bowiem dobrze komponuje się z garniturem czy smokingiem.

Dyplomatka

To płaszcz sięgający kolan. Nazwa tego rodzaju płaszcza pochodzi od kojarzonego z epoką regencja hrabiego Chesterfielda. Zwykle dostępny jest w kolorze czerni lub granatu. Dyplomatka to elegancki element garderoby, który dobrze wygląda połączony ze smokingiem czy garniturem. Jednak można go połączyć równie dobrze z jeansami.

Bosmanka

Jak sama nazwa wskazuje najpierw płaszcze tego rodzaju nosili bosmani. To płaszcz wykonany z grubszego materiału, który pierwotnie miał kolor granatowy i wykończony był złotymi guzikami. Druga nazwa peacoact pochodzi od holenderskiego słowa oznaczającego „pij”. Oznacza to typ materiału, z którego bosmanka jest na ogół wykonywana.

Budrysówka

Określenie duffle Coate pochodzi od nazwy belgijskiego miasta, w którym produkowano materiał na ten rodzaj płaszcza. Nosili je oficerowie Królewskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Budrysówka posiada charakterystyczny kaptur oraz cztery drewniane guziki w formie kołeczków. Płaszcze tego typu trafiły na rynek po wojnie jako nadwyżka produkcyjna.

Trencz

Również i historia trenczu związana jest z wojskiem. Trencze początkowo służyły żołnierzom jako lekkie i nieprzemakalne paszcze. Są one wykonywane z gabardyny, a więc mocno utkanej wełny o ukośnym splocie, dzięki czemu są nieprzemakalne. Materiał ten opatentował w roku 1876 Thomas Burberry.

Co będzie modne w przyszłym sezonie?

Niezmiennie od lat z mody nie wychodzą płaszcze w kolorze camel, które w ofercie ma w zasadzie każda marka obecna na rynku. Poza tym od kilku sezonów bardzo modne są płaszcze wyposażone w klapy. Zawsze warto stawiać przy tym na klasyczne, ponadczasowe kolory, które nie wyjdą z mody przez wiele lat. Należą do nich oczywiście czerń, grafit czy ponadczasowy granat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.